Masaż tkanek głębokich

Jedną z popularniejszych technik masażu jest masaż tkanek głębokich. Jego celem jest zmiana struktury oraz ograniczenie ruchomości tkanek u pacjenta. Terapeuta powinien cechować się precyzją i wykonywać masaż powoli, dostosowując go do potrzeb pacjenta. Jakie cechy ma masaż tkanek głębokich? Kto powinien korzystać z kursów doszkalających w tym zakresie?

Masaż tkanek głębokich kurs

Większość fizjoterapeutów i masażystów korzysta z dodatkowych kursów doszkalających. To niezwykle potrzebne w tej pracy, gdyż praca z ciałem ludzkim wymaga ogromnej precyzji i niezbędnej wiedzy.
Na kursie terapeuci zdobędą zatem potrzebną wiedzę praktyczną i teoretyczną, co przełoży się na jakość ich dalszej pracy.

Cechy masażu tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich wyróżnia się tym, że nie stosuje się (lub stosuje się w bardzo małym stopniu) środków poślizgowych. Wykonuje się natomiast skośny nacisk na tkanki pacjenta, który jest w większym stopniu tolerowany. Tkanki reagują dobrze na przesuwanie i rozciąganie, z czym mamy do czynienia w tym przypadku.
Terapeuta ma za zadanie dobrać odpowiednią technikę dobraną do potrzeb pacjenta. Zazwyczaj pracuje on różnymi częściami ciała, raczej nie wykorzystując kciuków.
Bardzo ważnym czynnikiem w tym przypadku jest wrażliwość palpacyjna terapeuty, która pozwoli odnajdywać zmiany w tkankach o ocenić efektywność masażu.